Niewydolność oddechowa u noworodka

02.01.15r. Niewydolność oddechowa u noworodka

Nie miałam pojęcia, że zaburzenia oddychania są najczęściej spotykanym problemem u noworodków. Ponoć co dziesiąte świeżo urodzone dziecko ma przejściową niewydolność oddechową. Częściej przypadłość ta spotyka chłopców niż dziewczynki. No i przydarzyło się i naszemu Bezpiecznego Maluszkowi :( :( :(.

Dzidziuś otrzymał 10 punktów w skali Apgar i bezpośrednio po porodzie dostałam go do przytulenia i tak sobie leżeliśmy przez dwie godzinki. Maluszek troszkę przysypiał, troszkę sobie też podjadł cycuszka i co jakiś czas postękiwał. Ja, czyli zwykła matka bez wykształcenia medycznego, nie widziałam nic niepokojącego w zachowaniu dziecka. Niestety pozory mylą i okazało się, że personel medyczny i tata Bezpiecznego Malucha są wystraszeni jego postękiwaniem. Dla nich powtarzające się westchnienia były objawem zaburzeń oddychania… i Maluszek zamiast ze mną do sali poporodowej został odwieziony na obserwację noworodkową, gdzie miał spędzić noc w inkubatorze…

Było już koło dwudziestej trzeciej i mimo zmęczenia poporodowego wzięłam szybki prysznic i poszłam zobaczyć gdzie leży mój Maluszek i spytać o jego stan zdrowia. Neonatolog wcale mnie nie uspokoiła mówiąc, że nie wie, w którym kierunku rozwinie się sytuacja… Póki co Maluszka nie można było wyciągnąć z inkubatora gdzie był dogrzewany, a ja nie chcąc, żeby był sztucznie dokarmiany, dostałam kieliszek do którego miałam zebrać swój pokarm. Tata Bezpiecznego Malucha miał później dostarczyć to jedzonko naszemu Maleństwu. Na zdjęciu widać jak mleczko znika w buzi dzidziusia : ).

Na szczęście, mimo konieczności włączenia tlenu do inkubatora, stan dziecka był w miarę stabilny i o trzeciej w nocy pielęgniarka dzwoniła do mnie z zapytaniem czy mam siłę przyjść nakarmić Maluszka. Oczywiście poszłam i byłam tam jeszcze o szóstej i teraz o dziewiątej rano. Dzidziusiowi już dwa razy pobrano morfologię, żeby sprawdzić czy w organizmie nie ma jakieś infekcji, która mogłaby spowodować zaburzenia oddychania. Pierwsze badania wyszły książkowo, niedługo będą wyniki kolejnych. Aktualnie czekamy na dalsze wytyczne neonatologa. Jest szansa, że jeżeli wyniki będą poprawne, to Maluszek zostanie wyjęty z inkubatora i dalsza obserwacja będzie przebiegała już w szpitalnym wózeczku.

A co o problemach z oddychaniem mówi literatura medyczna?

″Terminem zespół zaburzeń oddychania (ZZO) u noworodka określa się zespół objawów: sinica (sine zabarwienie skóry i błon śluzowych jamy ustnej), przyśpieszenie oddechu (powyżej 60/min) lub bezdech, postękiwanie, połączone z widocznym użyciem przez dziecko dodatkowych mięśni oddechowych, występujący u dziecka bezpośrednio po urodzeniu lub w czasie pierwszych 28 dni życia.
ZZO jest najczęstszym problemem zdrowotnym obserwowanym wśród noworodków. Najczęstszą przyczyną ZZO u noworodków urodzonych w fizjologicznym terminie porodu jest przejściowe tachypnoë noworodków (transient tachypnoë of neonates – TTN). Jest to łagodna, samoograniczająca się (objawy ustępują do 48–72 h) niewydolność oddechowa spowodowana opóźnionym wchłanianiem płynu owodniowego (wód płodowych) z płuc noworodka. Prawidłowo przed porodem płód przygotowuje się do życia pozamacicznego, hamując produkcję płynu w płucach, następnie w czasie porodu pozostający jeszcze w płucach płyn jest mechanicznie wyciskany z płuc w czasie porodu drogami natury, a w ciągu pierwszych godzin po urodzeniu płyn dodatkowo wyparowuje w czasie oddychania lub jest usuwany z płuc z limfą. Istotnym czynnikiem ryzyka TTN jest zatem poród drogą cięcia cesarskiego, zwłaszcza u kobiety bez objawów porodu. Drugim niezwykle istotnym czynnikiem ryzyka TTN jest niedotlenienie okołoporodowe.
Drugą co do częstości przyczyną ZZO jest wrodzone zapalenie płuc. Wrodzone zapalenie płuc należy podejrzewać u każdego noworodka, u którego w wywiadzie stwierdza się: przedwczesne odejście wód płodowych (>18 h przed porodem), przedłużający się poród, zabiegi w czasie porodu, gorączkę lub infekcję u matki przed porodem, nawracające zakażenia dróg moczowych u matki, brudne wody płodowe.
Do rzadszych przyczyn ZZO u noworodków urodzonych w fizjologicznym terminie porodu należą: zespół aspiracji smółki (MAS) oraz wrodzone wady układu oddechowego.
U noworodków urodzonych przedwcześnie najistotniejszą przyczyną ZZO jest niedobór surfaktantu – czynnika powierzchniowo czynnego. Niedobór surfaktantu jest przyczyną łatwego zapadania się pęcherzyków płucnych i powstawania ognisk niedodmy. Utrudniona zostaje zatem wymiana gazowa i dochodzi do niedotlenienia. Niedotlenienie z kolei powoduje uszkodzenie naczyń płucnych, przechodzenie bogatobiałkowego płynu do pęcherzyków płucnych i powstawanie „błon szklistych”, co nasila już istniejące trudności w utlenowaniu krwi. Zjawisko to ma charakter błędnego koła.
Zaburzenia oddychania u noworodka mogą również być spowodowane chorobami układu krążenia. Do najważniejszych przyczyn należą w tej grupie wrodzone wady serca, przetrwałe nadciśnienie płucne u noworodków, zastoinowa niewydolność serca. Do innych przyczyn ZZO zalicza się zaburzenia temperatury ciała (zarówno wychłodzenie jak i gorączka), zakażenia, w tym zakażenie uogólnione (sepsa), zaburzenia metaboliczne i choroby układu nerwowego i mięśniowego.″¹


¹ Źrodło: www.pediatria.mp.pl

KOMENTARZE: (25)

07.01.2015 | Dorota Czupryna Żory

No taki inkubator i takie wieści po porodzie na pewno nie są fajne i zestresuja nawet najspokojniejszą matkę. Ale jestem zdania że lepiej trochę dziecko poobserwować niż potem zastanawiać się czy wszystko dobrze..

07.01.2015 | monia sosnowiec

o masakra ja to bym morzem łez się zalała przy inkubatorze, Hanula miała 9 punktów niby za kolor skóry jej zabrali ale ja nie widziałam nic niepokojącego w nim

07.01.2015 | layonka

Moj. Wiktor mial 10 na szczescie bez kaplikacji choc mialam cukrzyce w ciazy i wiadomo wszystko moze sie wydarzyc a o takich zabeniach w zadnej skole nie opowiadaja pierwszy raz czytam o takim czyms wspoczuje mamie ja bym sie chyba zalamala ciesze sie ze powstal taki portal i warsztaty ktore uswiadamiaja rodzicow jestescie de best tak czymac

07.01.2015 | Magdalena Staniucha, Hecznarowice

U nas Lena dostala 10 punktow:-) ale dzieki Bogu wszystko bylo wporzadku:-)

08.01.2015 | Justyna Wojtycza Grajów

najważniejsze że Bezpieczny Maluszek szybciutko wrócił do Was :)

08.01.2015 | kornelia pyla krakow

Kochana mamusiu doskonale wiem coo przeszlas ty twoja rodzina i wasz maluszek. Nasza coreczka tez miala podobny problem. niestety pan doktor zachowal sie jak oststani cham wzgledem mnie i dziecka ( podejscie do pacjenta ). Co my mamy musimy zniesc.... :) Wazne zeby zaobserwowac dzidziusia niz potem samemu w domu odchodzic od zmyslow w razie tak zwanego W :/

08.01.2015 | aneta

wiem co przeszłaś, mój synek urodził się z wrodzonym zapaleniem płuc.....na szczęście dziś jest zdrowym rocznym maluszkiem, życzę tego i Twojemu dziecku ;*

08.01.2015 | Małgorzata Wróbel, Bielsko

Dobrze, że lekarze dobrze zareagowali i od razu pomogli Maluchowi. Zwykle mama właśnie nie wie kiedy coś jest normą u takiego Maluszka, a kiedy to oznacza kłopoty, dobrze, że Bezpieczny Tata wie co jest niepokojące. Dzięki temu możecie czuć się bezpiecznie ;-)

08.01.2015 | Agnieszka Gołda, Kraków

Życzę , aby wszystko było dobrze . Trzymam kciuki za małego bohatera :)

08.01.2015 | Mama Bezpiecznego Malucha

Dziewczyny, dziękuję za ciepłe słowa :) Jesteście kochane. Buziaczki od Bezpiecznego Maluszka :* :* :* <3

08.01.2015 | Justyna Wojtycza Grajów

Mamo Bezpiecznego Malucha jak się czujesz i jak Maluszek?

08.01.2015 | Angela

Mój synek też dostał 10 punktów,a też spędził 2 pierwsze doby w inkubatorze na wygrzaniu. łzy płynęły ciurkiem gdy stałam obok ale na szczęście teraz wszystko jest ok :)

09.01.2015 | kornelia pyla krakow

ważne ,że wszystko dobrze sie konczy :)))

09.01.2015 | Małgorzata Wróbel, Bielsko

Mój siostrzeniec też trafił do inkubatora na kilka godzin mimo 10 punktów bo urodził się w 38 tyg. i był bardzo malutki. Ale szybciutko nadrobił ;-)

10.01.2015 | kornelia pyla krakow

hm dziwne bo w 38 tyg to juz nie wczesniak ! :) biedaczek ale wsyztsko juz dobrze tak ?:)

10.01.2015 | Małgorzata Wróbel, Bielsko

Tak, wszystko dobrze. I ma wpisane, że urodził się o czasie ale ważył 2700 i mierzył 48 cm więc był malutki i stąd inkubator

16.01.2015 | Katarzyna Bizowska, Siedlce

Z definicji objawami zespołu zaburzeń oddychania u noworodka jest również postękiwanie, przyśpieszenie oddechu, ruchy skrzydełek nosa oraz sinica. Jak to dobrze, że zostało to szybko zauważone.

25.03.2015 | Ryszard

Jak sie potoczyły dalsze losy maluszka? Mamy identyczną sytuację. Dziecko po jednej dobie przy mamie trafiło do inkubatora. Ma skaczący oddech i niepokojąco nerwowe ruchy nóżką. Proszę o informację.

25.03.2015 | Mama Bezpiecznego Malucha

Ryszardzie, mam nadzieję, że sytuacja u Was już się unormowała. Bezpieczny Maluszek spędził noc w inkubatorze pod tlenem i w połowie kolejnego dnia został mi już oddany. Jutro kończy 12 tygodni i odpukać jest całkowicie zdrowym dzieckiem. Problemy z oddychaniem już nie wróciły, ale wolimy dmuchać na zimne i młody ma w łóżeczku zamontowany monitor oddechu. Trzymamy kciuki za Was!

25.03.2015 | Ryszard

Dziękuję. Cieszę się, że u Ciebie wszystko dobrze. Niestety u nas dalej wszyscy są w kropce. Oddech się powoli normuje, spadł do ok 70-80 na minutę. Niestety maluch jest apatyczny i lekarze nie potrafią zdiagnozować powodu takiego stanu. Jutro ma pobierany płyn mózgowo rdzeniowy do badań. Od dwóch dni dostaje antybiotyk. Lekarze raczej wykluczają najgorsze opcje, czyli zapalenie opon mózgowych. Jeżeli ktoś z czytelników miał podobne problemy z niemowlakiem, proszę o informację.

09.06.2015 | Anita

Mój maluszek urodził się w 38 tygodniu przez cc. Gdy miał 5 stał się apatyczny nie chciał jeść a potem zaczął postępować.W szpitalu gdzie mieszkamy postawili diagnozę że to sepia maluszek został przewieziony na. śląsk. Przez 3 miesiące cały czas nic nie chciano nam powiedzieć. Teraz na karcie zgony widzę Przyczyną: ostra niewydolność oddechowa i wylew śródczaszkowy.Celowo nie podałam gdzie mieszkamy bo ja tak tego nie zostawię ktoś czegoś nie dopilnował i teraz żyje spokojnie cieszy się swoimi dziećmi ja tego nie mam.

09.03.2019 | Elltari

Isotretinoin 10mg Dutasteride From Canada Free Shipping Cialis Media Pastilla <a href=http://rxbill8.com>cialis from canada</a> Cialis Contre Indications

02.04.2019 | Elltari

Xlpharmacy Canada <a href=http://rxbill7.com>cialis 5 mg best price usa</a> Viagra Orosolubile Buy Kamagra Viagra

22.08.2019 | Stevbivy

Comprar Cialis En Farmacia Online Cialis 5 Mg Le Prix <a href=http://drugslr.com>canadian pharmacy cialis</a> Prix Levitra 10 Acheter Misoprostol Achat Ligne Levitra Online Pharmacy

16.12.2019 | Ela

Witam. Jak się macie? Jak dzieciątko, zdrowe? Moja wnuczka też miała wrodzone problemy z oddychaniem. Pozdrawiam

Polecamy
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi