Refluks u niemowlaka: jak rozpoznać i co zrobić z kaszlem

Refluks to częsta przypadłość u niemowląt, która może powodować różne dolegliwości, w tym kaszel. Nie zawsze jednak jest łatwo zidentyfikować te objawy u małych dzieci. W tym artykule przedstawimy, jak rozpoznać refluks u niemowlaka oraz co zrobić z kaszlem spowodowanym tą dolegliwością.

Refluks u niemowląt – na czym polega problem?

Wiesz, refluks u niemowlaka to naprawdę częsty problem – wynika przede wszystkim z niedojrzałości układu pokarmowego maluchów. To właśnie właściwości fizjologiczne niemowląt sprawiają, że czasami mają trudności z trzymaniem treści pokarmowej we własnych żołądkach. Aby dobrze zrozumieć, czym jest ten refluks, warto sobie wyjaśnić: refluks to cofanie się treści żołądkowej do przełyku. A u niemowląt może to być szczególnie uciążliwe, zwłaszcza że mogą pojawić się takie objawy, jak kaszel czy wymioty.

Jak rozpoznać refluks u niemowlaka?

Refluks u niemowlaka jak rozpoznac? Choć wydaje się, że to niełatwe, należy uważnie obserwować swoje dziecko. Pierwszym sygnałem może być tzw. wywijanie się – dziecko wyraźnie cierpi i kręci się po posiłku. Wymioty czy też spłuki to kolejne symptomy – niemowlę ulewa lub nawet wymiotuje. Inne objawy to zarówno żebranie o jedzenie, jak i odwrotnie – słaby apetyt. Może się też pojawić kaszel przy refluksie u niemowląt oraz częsta chęć grymasy mimicznej tzw. twarz “Wojewódzkiego”.

Dlaczego kaszel się pojawia?

Jeśli zastanawiasz się, czemu pojawia się kaszel przy refluksie u niemowląt, to warto wyjaśnić, że zawartość żołądka, która cofa się do przełyku, może podrażnić gardło oraz tchawicę dziecka. W efekcie malczyk lub dziewczynka zaczyna kaszleć, żeby sobie ulżyć i oczyścić drogi oddechowe. Kaszel ten może być suchy lub mokry, ale jest on reakcją obronną organizmu.

Porada lekarska zawsze na miejscu

Jeśli zauważasz u swojego dziecka objawy refluksu, szczególnie te, które utrzymują się długo, warto udać się do lekarza. Specjalista oceni, czy jest to refluks fizjologiczny, który sam ustąpi lub też będzie potrzebna specjalistyczna pomoc w postaci leków czy nawet ewentualnej operacji. Warto pamiętać, że lekarz pediatra podpowie nam, jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami, jakie niesie ze sobą refluks.

Co robić z kaszlem spowodowanym refluksiem?

Pierwsza pomoc w przypadku kaszlu przy refluksie u niemowląt przede wszystkim polega na właściwej pielęgnacji i utrzymaniu odpowiedniej pozycji ciała dziecka. Robiąc to, warto postawić malucha w pozycji półsiedzącej na naszym ramieniu, a po posiłku warto go delikatnie wklepać w plecki. Ważne jest, by nie kłaść dzieci na wprost, tylko by główka była lekko uniesiona względem korpusu.

Spróbuj również zwiększyć liczbę posiłków, ale zmniejszyć ich porcje. W ten sposób treśc pokarmowa będzie się lepiej wnikała. Postaraj się obserwować, czy są produkty, które szczególnie nasilają objawy uczulenia – warto je omijać.

W razie potrzeby lekarz może także zastosować farmakoterapię – możliwe jest zastosowanie preparatów z grupy antagonistów receptora H2 histaminy albo inhibitorów pompy protonowej.

Właściwie postępując, pamiętając o kontakcie z lekarzem i odpowiednich zmianach w diecie, możemy pomóc naszej pociesze zniwelować nieprzyjemne dolegliwości i cieszyć się szczęśliwym dzieciństwem.

Reasumując istotne aspekty refluksu u niemowląt

W walce z dolegliwościami związanymi z refluksiem u niemowląt, kluczowe jest zrozumienie przyczyn oraz umiejętność szybkiego rozpoznania objawów. Cofanie się treści pokarmowej do przełyku jest związane z niedojrzałością układu pokarmowego u niemowląt. Objawy takie jak wywijanie się, wymioty lub spłuki oraz kaszel powinny być punktem wyjścia do konsultacji z lekarzem pediatrą.

Kaszel przy refluksie, który może być zarówno suchy jak i mokry, jest reakcją organizmu na podrażnienie gardła i tchawicy. Wówczas właściwa pozycja ciała dziecka, częstsze karmienie mniejszymi porcjami oraz unikanie niektórych produktów, mają kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania objawom. Leczenie farmakologiczne powinno być zastosowane tylko w przypadku próby kontroli objawów za pomocą tego podejścia.

Staranność w stosowaniu wyżej wymienionych zasad, w połączeniu z czujnością w zakresie potrzeb dziecka i bliskim współdziałaniem z lekarzem, przyczyni się do złagodzenia dolegliwości i zapewnienia dzieciom komfortowego rozwoju.

Back to top button